Nyomelemek
Születéskor a testsúly 0,1 százalékát teszik ki - ami mindössze 4 g egy négykilós baba esetében. Jelenlétük mégis döntő. Egészségünk és betegségre való hajlamunk függ tőlük...
A sok felsorolt pozitívum mellett vigyáznunk kell arra, nehogy a válogatás nélküli tablettaszedés áldozatául essünk, hiszen egyik vagy másik nyomelem túlzásba vitt fogyasztása esetleg negatív hatással lehet egy másik, szintén létfontosságú társának felvételére. Ez elsősorban a koncentrált formában kínált fém nyomelemekre vonatkozik. A közkedvelt kombinált készítmények rendszerint nem adnak okot aggodalomra, általában bátran alkalmazhatók.
A vashiány hosszú távú következményeként anémia - vérszegénység - léphet fel.
Ez esetben:
- a fizikai teljesítőképesség korlátozódik
- a gyermekek nemcsak a növekedésben maradnak vissza, hanem kognitív - gondolkodást érintő - és motorikus - mozgást érintő - fejlődésük is erősen lelassul.
Ez olyan defektus, ami 12-18 hónapos kor között jelentkezik, és még fokozott vasbevitellel sem fordítható vissza és akadályozható meg teljesen. Az ilyen gyermekek tanulás és emlékezőképesség terén még hat-hét évesen is egyértelműen lemaradnak kortársaiktól.
Normális esetben a táplálékkal felvett vas elegendő az ideális vasmennyiség megőrzésére, fenntartására. Gyermekeknek és kismamáknak a terhesség idején az esetleges vashiány megelőzése érdekében ajánlott lehet vasat szedni, ám ezt minden esetben orvosi felügyelet mellett! Terápiás céllal a vasat koncentrált formában alkalmazzák, amikor vérveszteség miatt jelentkeznek hiánytünetek, például erőteljes menstruációs vérzés vagy vérző gyomor- és nyombélfekély esetén.
A vashiánynál jóval ritkább a rézhiány. Ugyanakkor a halálhoz vezető Menke-szindróma a bizonyíték arra, hogy ez a fém is létfontosságú nyomelem. A betegség tünetei olyan gyermekeknél is jelentkezhetnek, akik a nem megfelelő táplálkozás következtében szenvednek szerzett rézhiányban, s emiatt csontjaik törékennyé válnak, növekedési zavaraik vannak.
Normális esetben aligha fordul elő, hogy túl sok cinket veszünk magunkhoz, ám meglehetősen gyorsan kialakulhat a hiányállapot, ha a természetes cinkellátást elhanyagoljuk.
Jó tudni! A naponta szükséges cinkmennyiség 15-20 mg, amit "beszerezhetünk" 200 g borjúmájból, 300 g lencséből vagy 120 g búzacsírából. Más hüvelyesek, a teljes kiőrlésű termékek, a tojássárgája és bizonyos sajtféleségek is rendkívül jó cinkforrásnak számítanak.
A cinkhiány sokféle anyagcsere-folyamatot fékez, például a sebgyógyulást, a vérképzést, az immunfolyamatokat és az inzulintermelést, emellett számos idegi működés is a cinkellátottság függvénye. Viszonylag gyakran jelentkezik cinkhiány az intenzív növekedés korszakában, a terhesség és a szoptatás ideje alatt, hasonlóképpen csökkentett táplálékbevitel - diéta, fogyókúra - és teljesítményorientált sportolás esetén.
A vassal ellentétben a cinket a szervezet nem képes tárolni, e létfontosságú nyomelem az epén keresztül rendszeresen kiválasztódik, emiatt újra és újra be kell juttatni a szervezetbe.
A hiánytünetek megszüntetése mellett a cinkkészítményeket egyre gyakrabban használják terápiás céllal akne, herpesz és furunkulus kezelésére, a legújabb tanulmányok alapján pedig a cinktabletták segítenek gyorsabban kilábalni a náthából.
A nyomelemek szedésével kapcsolatban fokozottan igaz a sokszor hallott figyelmeztetés: a kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét!, hiszen egyik vagy másik nyomelem túlzásba vitt fogyasztása esetleg negatív hatással lehet egy másik, szintén létfontosságú társának felvételére.
A nyomelemek és így egészségünk szempontjából megfelelő étrend gyümölcsöt, zöldséget, csonthéjas gyümölcsöket, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket is tartalmaz. Számtalan nyomelem, ásványi anyag könnyebben szabadul fel, ha párolva, főzve fogyasztjuk a főzelékfélét. Magyarország termőtalaja sajnos szelénben szegény, így a növények keveset tudnak felvenni belőle. Pótlása különösen fontos a dohányosok és a férfiak számára, mert az ondóval együtt kiürül a szervezetből. A vegyes virágméz jobb az akácnál, hiszen jóval több összetevőt, nyomelemet tartalmaz, ám nálunk kelendőbb az akácméz. Ásványvizek is tartalmazzák a nélkülözhetetlen nyomelemeket.